Jaka doniczka do kaktusa będzie najlepsza? Podpowiadamy!

Kaktusy, podobnie jak sukulenty, należą do roślin mało wymagających. Ich uprawa nie powinna przysporzyć Ci wiele pracy, gdyż potrzebują niewielkiej ilości wody oraz dostępu do słońca. Zapewnienie odpowiedniego nawodnienia nie jest możliwe, bez prawidłowo dobranego pojemnika. Jaka doniczka do kaktusa będzie pasować najlepiej? Radzimy!

Czy konieczne jest przesadzenie kaktusa zaraz po zakupie?

Podobnie jak w przypadku innych roślin, kaktusy dostępne w sprzedaży rosną w źle dopasowanych doniczkach. Najczęściej są one zbyt ciasne i nie zapewnią Twojej roślinie optymalnych warunków do wzrostu i rozwoju. Z tego powodu powinieneś przenieść kaktusa do większego naczynia bezpośrednio po jego zakupie. Dlatego, zanim wybierzesz się do sklepu po nowe rośliny, zaopatrz się w doniczki, do których będziesz mógł je przesadzić po przyniesieniu do domu.

Jaka doniczka do kaktusa będzie najlepsza?

Ważnym kryterium podczas wyboru donicy jest rodzaj materiału, z jakiego została wykonana. Powinien izolować on kaktusa od otoczenia oraz ograniczać parowanie wody. Ma to duże znaczenie, ponieważ pozwala zmniejszyć utratę składników odżywczych, a to z kolei wpływa na prawidłowy wzrost i rozwój rośliny.

Poszukując idealnej doniczki do kaktusa, zwróć uwagę na te wykonane z ceramiki. Materiał ten pozwala dłużej utrzymać wilgoć w podłożu. Dzięki temu Twoja roślina będzie miała zapewnione optymalne warunki do wzrostu i rozwoju. Ponadto ceramiczne donice są doskonałą ozdobą Twojego mieszkania, ponieważ najczęściej znajdują się na nich ciekawe wzory, które wspaniale podkreślą charakter Twoich wnętrz.

Inną godną uwagi propozycją, która również zapewni kaktusowi dogodne warunki, są donice i osłonki metalowe. Model ten doskonale sprawdzi się nie tylko w domu, ale także jako element wystroju lokali usługowych. Jego główną zaletą jest to, że pasuje do każdego stylu wnętrzarskiego. Ponadto stanowi ciekawy element dekoracyjny.

Czy wielkość doniczki dla kaktusa ma znaczenie?

Aby Twoja roślina mogła swobodnie rosnąć, potrzebuje odpowiedniej ilości miejsca. Dlatego równie istotną kwestią jest wielkość doniczki. W zbyt małym naczyniu rozrost systemu korzeniowego jest utrudniony. Powoduje to wolniejszy wzrost rośliny lub jego całkowite zahamowanie. Najlepszym rozwiązaniem jest wybranie odpowiednio większej doniczki, która posłuży roślinie przez dłuższy czas.

Kaktusy to rośliny, które można sadzić grupowo, tworząc w ten sposób ciekawe kompozycje. Należy jednak pamiętać, by łączyć ze sobą rośliny o podobnych wymaganiach i upodobaniach. W tym przypadku sprawdzą się podłużne donice, które pozwolą w ciekawy sposób wyeksponować wszystkie rośliny.

Jak pielęgnować kaktusy rosnące w domu?

Rośliny te nie mają zbyt wielkich wymagań, a opieka nad nimi nie powinna przysporzyć Ci kłopotów, nawet jeśli nie masz zbyt dużego doświadczenia. Powinieneś jednak pamiętać o kilku istotnych zasadach:

- w okresie zimowym kaktusy bez względu na gatunek przechodzą okres spoczynku. W tym czasie nie podlewaj swoich roślin oraz zapewnij im niższą temperaturę otoczenia,

- najlepszym rodzajem ziemi do uprawy kaktusów jest ta o lekko kwaśnym pH, bogata w próchnicę i przepuszczalna,

- wsadzając kaktusa do nowej doniczki, nie zapomnij o drenażu.

Gdzie postawić kaktusy, aby najlepiej rosły?

Na początek warto określić, czy zakupiona przez Ciebie roślina, to rodzaj pustynny czy tropikalny. Od tego zależy ilość światła, jaką powinieneś jej dostarczyć. Gatunki pustynne wymagają minimum 4 godzin słońca w ciągu dnia. Z tego powodu najlepiej będą się czuły na parapecie w pokoju o ekspozycji południowej i zachodniej. Natomiast gatunki tropikalne preferują stanowiska półcieniste.

Warto również pamiętać o tym, że kaktusy do prawidłowego wzrostu i rozwoju potrzebują dodatkowo odpowiedniej wentylacji. Dlatego pomieszczenie, w którym je umieścisz, powinno być regularnie wietrzone. Kolejną istotną kwestią jest wilgotność powietrza. Gatunki pustynne będą lepiej czuły się w pomieszczeniu o niskiej wilgotności, natomiast kaktusy tropikalne potrzebują większej ilości wilgoci w powietrzu. Aby zapewnić im optymalne warunki, gatunki z tropików umieść w znacznej odległości od źródła ciepła. Ponadto możesz spryskiwać je co jakiś czas wodą.

Jak podlewać kaktusy, gdy zakończą okres zimowego spoczynku?

Zapotrzebowanie kaktusów na wodę jest znacznie mniejsze niż w przypadku innych gatunków. Rośliny te do prawidłowego wzrostu wymagają niewielkiej ilości płynów. Częstotliwość podlewania w dużej mierze zależy od odmiany. Czasem wynosi raz na tydzień, w innych przypadkach możesz "zapomnieć" o roślinie nawet na cztery tygodnie. Jednak ogólna zasada mówi, że kaktusa należy podlewać wtedy, gdy ziemia w doniczce jest tak sucha, że nie można w nią wbić palców.

Wybierz stylową doniczkę do kaktusa

Kaktusy to rośliny wdzięczne w uprawie, a ich doniczki mogą stać się wspaniałą ozdobą Twoich wnętrz. Jeśli zakupiłeś już swój wymarzony gatunek i poszukujesz teraz dla niego idealnego miejsca, to skorzystaj z oferty naszego sklepu. Znajdziesz tam duży wybór donic niezastąpionych podczas uprawy kaktusów.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl